Blog Nasi Eksperci

/ Projektowanie magazynów – funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Procesy logistyczne to nie tylko dbałość o dostarczenie towaru na czas. Coraz większy wybór towarów, jakiego oczekuje klient, oznacza konieczność zapewnienia odpowiedniego, inteligentnie zaprojektowanego zaplecza magazynowego. Jak zaprojektować halę, aby móc osiągać pełną sprawność procesów?

Jakiś czas temu świat obiegło nagranie, zarejestrowane przez kamerę przemysłową, które przedstawia tragedię, do jakiej doszło w jednym z angielskich magazynów w 2017 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=XqmDRRZjaeU

“Kto zawinił?” – to pierwsze pytanie, które zazwyczaj pada w takich sytuacjach. Dotarciem do prawdy zajmują się odpowiednie służby. Stają one jednak przed trudnym zadaniem, ponieważ muszą spośród pośrednich przyczyn wypadku (np. stan psychofizyczny operatora, awaria wózka czy brak szkoleń) wskazać tą kluczową. Na liście domniemanych powodów tragedii może znaleźć się także np. zła organizacja przestrzeni magazynowej.

 

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu magazynu?

W ciągu kilkunastu lat pracy dla klientów z różnych branż, diagnozowaliśmy różnorodne problemy dotyczące magazynowania. Najczęściej pojawiał się kłopot z brakiem przestrzeni lub niezadowoleniem ze sposobu jej wykorzystania. Nasi partnerzy to często przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu, które nie zadowalają się doraźnymi rozwiązaniami, dlatego praca z nimi wymaga zawsze holistycznego podejścia.

Tak było w przypadku współpracy z firmą Silgan White Cap. Polski oddział globalnej firmy produkującej opakowania zgłosił się do nas, ponieważ członkowie zarządu byli niezadowoleni ze stopnia wykorzystania posiadanej przestrzeni magazynowej. Głównym mankamentem było ich zdaniem nieefektywne rozmieszczenie zgromadzonych zasobów. Oczekiwano, że KMC-Services znajdzie sposób na znalezienie dodatkowego miejsca. Udało się, ponieważ przy każdym zleceniu pamiętamy o tym, że magazyn to nie tylko bryła budynku, lecz przede wszystkim – dobrze rozplanowane procesy.

 

Zmiany w podejściu do magazynowania

Jak już wspomniano, wiele przedsiębiorstw boryka się z problemami magazynowymi, ponieważ stosuje nieprawidłową kolejność projektowania przestrzeni. Właściciele z dumą przecinają wstęgę na otwarciu hali, a dopiero potem zastanawiają się, jak ustawić wewnątrz regały. Po kilku latach a niekiedy nawet wcześniej są zmuszeni przeprowadzić kosztowną modernizację. Zamiast działać w ten sposób, warto pamiętać o właściwej kolejności w postępowaniu:

Krok 1. Aby uzyskać pozytywny rezultat wysiłków i inwestycji, całą pracę trzeba rozpocząć od szczegółowego audytu, czyli rzetelnej analizy sytuacji. Tylko wtedy jest szansa, że reorganizacja przyniesie wymierne korzyści;

Krok 2. Kolejnym krokiem jest zmapowanie docelowych procesów zachodzących w magazynie. Tu należy ustalić właścicieli procesów, przyporządkować odpowiedzialność i zdefiniować metody kontroli efektywności zmiany;

Krok 3. Mając wyniki audytu oraz zmapowane procesy można przystąpić do projektowania bryły magazynu – ważne jednak, by zdefiniować jasne wytyczne do projektowania i przekazać je architektowi, który zaprojektuje bryłę budynku.

 

Za projektowanie nowych procesów i przestrzeni magazynowych odpowiadają w naszej firmie eksperci, którzy zrealizowali szereg projektów doradczych oraz sprawdzili nowe koncepcje w praktyce zarządzania obiektami klientów i własnymi. Zgodnie twierdzą oni, że w projektowaniu nowych procesów i obiektów kluczowe jest holistyczne podejście – tzw. 360°, to znaczy uwzględnienie wszystkich ważnych dla firmy założeń i uwarunkowań – od celów biznesowych po dostępność pracowników. Oczywiście należy również z dużą starannością przeanalizować elementy właściwe dla konkretnej branży – wymogi jakościowe, warunki przechowywania, potrzebną infrastrukturę i wpływ przechowywanego towaru na środowisko.

Usługi projektowania procesów i przestrzeni, jaki świadczymy od lat, to fachowa pomoc obejmująca przygotowanie różnych wariantów rozwiązań a następnie pomoc w ich wdrożeniu. Uwzględniają one scenariusze rozwoju sytuacji w kolejnych latach, szacunki pojawienia się ryzyka i listę korzyści płynących z wdrożenia konkretnego usprawnienia. Pozwala to zwiększyć pewność, że wszystkie procesy magazynowe w przyszłym obiekcie będą przebiegać w prawidłowy sposób.

 

 

Twitter Facebook LinkedIn Google Bolt

Udostępnij

Zobacz także:

Ekologiczne opakowania – sposób na walkę z plastikiem i nowy trend wśród świadomych e-sklepów

Podnoszenie jakości zwracanego towaru – ogromne możliwości outsourcingu logistycznego

Urlop w sklepie internetowym – jak nie stracić zamówień i klientów?

Zwroty w e-sklepach – prawa i obowiązki konsumenta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *