Zasady FIFO oraz FEFO są niezwykle pomocne w codziennym zarządzaniu w magazynach. Doskonale sprawdzają się w wielu branżach, w dużym stopniu wpływając na rentowność całej firmy. Poszczególne metody różnią się od siebie, dlatego w przygotowanym przez nas tekście wyjaśniliśmy, czym się charakteryzują i co warto na ich temat wiedzieć.
FIFO – co to? Objaśnienie zagadnienia
Zasada FIFO jest jedną z najpopularniejszych metod wyceny oraz segregacji produktów, charakteryzując się głównym założeniem – pierwsze weszło, pierwsze wyszło. Oznacza ono, że pierwsze wychodzą te artykuły, które pojawiły się w naszym magazynie najwcześniej. To powszechna metoda zarządzania towarami w magazynie, której kluczową zaletą, jest to, iż umożliwia operowanie ładunkami, odzwierciedlającymi swoją aktualną wartość rynkową.
FIFO niejednokrotnie stosujemy w sklepowych magazynach w celu zmaksymalizowania zysków ze sprzedaży. Metoda ta doceniana jest także w branży gastronomicznej, pozwalając na niezwykle efektywne zarządzanie pożywieniem. Dzięki niej w pierwszej kolejności zużywamy produkty, które powinny być wykorzystane najwcześniej.
FEFO – co to? Wyjaśnienie pojęcia
Metodę FEFO zazwyczaj stosujemy w obiektach, w których przechowujemy leki bądź żywność. Jej główną zasadą, jest – pierwsze wygasło, pierwsze wyszło, co sprawia, że kluczową uwagę przywiązujemy do terminu przydatności. W myśl FEFO w pierwszej kolejności wychodzą takie produkty, które mają najkrótszy termin ważności.
W wyniku tego dochodzi do ograniczenia strat, wynikających z utylizacji przeterminowanych leków oraz produktów spożywczych. Z tą metodą możemy spotkać się w sklepach, aptekach, magazynach, a także we wszystkich miejscach, gdzie termin przydatności ma ogromne znaczenie.
Metody FEFO i FIFO – kiedy należy je stosować?
Metody FIFO oraz FEFO stanowią podstawę w magazynach wielu firm, zajmujących się produkcją, przetwórstwem towarów oraz dystrybucją z określonym terminem przydatności. Przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka przeterminowania produktów i gwarantują, że towary nie będą niepotrzebnie zalegać w naszych obiektach. Obie strategie doskonale sprawdzą się w branżach związanych z produkcją oraz dystrybucją elektroniki, komponentów oraz towarów z tworzyw sztucznych, czy firm specjalizujących się w przemyśle ciężkim.
Magazynowanie towarów – zasady FEFO i FIFO
Metody FIFO oraz FEFO mają ogromne znaczenie dla sprawnego zarządzania każdym magazynem. Dzięki nim towary nie będą zalegały w naszych obiektach, ograniczymy ryzyko ich przeterminowania, a także ułatwimy sobie prowadzenie rozliczeń, co zmniejszy prawdopodobieństwo powstania pomyłek w księgowości.
Zasady pozwolą nam uporządkować zachodzące w magazynie procesy, tym samym wpływając na poprawę ogólnej wydajności w całej firmie. Od przyjętej strategii uzależnione jest rozliczanie księgowe magazynów, na które oddziałują zmieniające się ceny surowców oraz koszty produkcji.
Magazynowanie – komu powierzyć?
W naszym magazynie w Gdańsku stosujemy zasady FIFO oraz FEFO, dostosowując się do oczekiwań i potrzeb naszych klientów. Nasze działania pozwalają na ciągłe monitorowanie miejsc służących przechowywaniu towarów, zwiększając bezpieczeństwo świadczonych przez nas usług.
Jesteśmy otwarci na sugestie korzystających z naszej oferty osób, dlatego z zaangażowaniem i uwagą podchodzimy do każdej współpracy, służąc profesjonalnym doradztwem oraz wsparciem.
Zasada FIFO i FEFO – podsumowanie wpisu
Metody FIFO i FEFO to dwie strategie dotyczące wydawania towarów oraz dwie techniki wyceny zapasów. Pierwsza z nich zakłada, że do transportu i sprzedaży przeznaczone są produkty, które jako pierwsze trafiły do naszego magazynu.
Natomiast FEFO wskazuje na pierwszeństwo towarów z najkrótszą datą ważności. Spośród wszystkich strategii, to zazwyczaj z nich korzystamy, w szczególności w firmach zajmujących się produkcją, sklepach, ale również aptekach.