Jednym z najważniejszych elementów każdej gospodarki na świecie jest transport. To właśnie dzięki niemu istnieje możliwość realizacji eksportu oraz importu dóbr, towarów, turystyka i wiele więcej. Obecnie w każdym kraju działają przedsiębiorstwa zajmujące się rozmaitymi rodzajami transportu na różną skalę. Mamy więc firmy oferujące przewozy osób i towarów, krajowe oraz międzynarodowe, małych bądź dużych ładunków. Aby ułatwić ich rozróżnianie, stosuje się odpowiednie nazewnictwo.
To, czy dany rodzaj transportu nazywany jest konkretnym terminem, zależy od wielu czynników, takich jak gabaryty, rodzaj ładunku, dystans czy sposób przewozu. Wśród tych nazw jedną z częściej spotykanych stanowi „tranzyt”. Co to znaczy i na czym polega?
Na te i inne pytania związane z tym typem transportu odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkie osoby, które zastanawiają się, co to znaczy „w tranzycie” w statusie oczekiwanej paczki czy ładunku.
Tranzyt – co to takiego?
Wiele osób, które nie mają na co dzień do czynienia z logistyką i transportem, często pyta, co to jest tranzyt? Niektórzy spłycają definicję do wyjaśnienia, że to po prostu transport międzynarodowy na długim dystansie. Częściowo jest to prawda, jednak w tak podanej charakterystyce brakuje istotnego detalu.
Owszem, tranzyt to faktycznie transport międzynarodowy, jednak odbywający się z punktu A do punktu B przez punkt C. Oznacza to, że przewożąc ładunek z Polski (A) do Francji (B) osoba zajmująca się transportem będzie przejeżdżać przez inne państwa, czyli w naszym przykładzie właśnie punkt C.
Co to znaczy tranzyt?
Jeśli chcemy mieć pełen obraz tego, co to tranzyt, należy jeszcze bardziej uzupełnić naszą definicję. Wspomnieliśmy o tym, że transport z A do B odbywa się przez kraj C – to skrót myślowy. Po pierwsze – państw na drodze do lokalizacji docelowej może być kilka. Po drugie – bardzo istotne jest to, że podczas przewożenia ładunku przez kraje znajdujące się na trasie (i niebędące państwami startowym ani docelowym) nie dochodzi do żadnego rozładunku.
Tak więc tranzyt ma miejsce wtedy, kiedy kierowca wyrusza z Polski, przejeżdża przez Niemcy (nie mając w tym kraju żadnego rozładunku), a następnie wyjeżdża do Francji, gdzie znajduje się docelowy punkt jego trasy i lokalizacja, w której ma zostawić ładunek.
Kto realizuje tranzyt?
Wiemy już, co to jest tranzyt, jednak pozostaje jeszcze kwestia tego, kto go realizuje. Wspomnieliśmy wcześniej, że na rynku działa obecnie sporo firm oferujących usługi transportowe, a wśród nich te oferujące przewozy tranzytowe. Wybierając przedsiębiorstwo, które będzie zajmowało się tranzytem dla firmy, warto zastanowić się nad wyborem, szczególnie biorąc pod uwagę złożoność procesu logistycznego oraz bardzo często – wysoką wartość ładunku.
Chcąc mieć absolutną pewność, że cały transport dotrze na czas, w wyznaczone miejsce i w nienaruszonym stanie, dobrze jest postawić na firmę, która tranzytem zajmuje się od wielu lat. Przedsiębiorstwo to musi mieć doświadczonych pracowników, odpowiednią flotę pojazdów oraz zaplecze techniczne umożliwiające bezproblemową realizację tego rodzaju przewozów – a taką właśnie jesteśmy my.
Jeżeli potrzebujesz profesjonalnych usług tranzytowych – nasza firma zapewni Ci je na najwyższym poziomie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą.