Blog Nasi Eksperci

/ Co to jest kod EAN, do czego służy?

Z kodami EAN spotyka się codziennie każdy z nas. Pojawiają się na produktach, które kupujemy w sklepach. Przechodzimy obok nich obojętnie, ale trudno sobie wyobrazić, że miało by ich nie być. Jak wtedy wyglądałyby dzisiejsze zakupy? Czym tak naprawdę są kody EAN, jakie informacje zawierają i do czego służą?

Pierwsze prace nad kodami kreskowymi rozpoczęły się w latach 50’ w USA. Pierwsze zeskanowanie kodu kreskowego odbyło się 1974 r w supermarkecie w Marsh w Troy, Ohio, USA. Był to dziesięciopak owocowych gum do żucia firmy Wrigley. Kod kreskowy miał usprawnić gromadzenie danych i obsługę klienta w sklepie. Kod UPC (Uniwersalny kod produktu) stał się podstawą dla dzisiejszego kodu GTIN (Globalnego Numeru Jednostki Handlowej).

Czy EAN i GTIN to to samo?

Nie. Często te pojęcia są stosowane zamiennie, lecz nie oznaczają tego samego. Kod EAN jest graficznym przedstawieniem kodu GTIN . EAN jest czytelny dla maszyn, natomiast GTIN jest numerem czytelnym dla człowieka.

Żródło 1: https://www.gs1pl.org/images/articles_images/ean-13-gtin-13.png

Czy numer GTIN jest przypadkowy?

GTIN nie jest przypadkowym zlepkiem cyfr. Jest to unikalny w skali światowej kod oznaczający konkretny produkt. Pierwsze 3 cyfry oznaczają prefiks GS1 który jest uzależniony od kraju w którym dana firma zarejestrowała się w systemie GS1. Dla Polski jest to prefiks 590, dla Indii 890, dla Egiptu 622, a dla Niemiec prefiksy od 400 do 440. Lista prefiksów jest dostępna na oficjalnej stronie GS1. Cyfra od 4-8 to kod firmy. Prefiks + kod firmy tworzą unikalny prefiks GS1 danej firmy. Kolejne cyfry dotyczą już numeru konkretnego produktu . Ostatnia cyfra to tak zwana cyfra kontrolna która sprawdza poprawność kodu przy skanowaniu.

 

Kod 590 – Polskie produkty?

Coraz głośniej w mediach społecznościowych podkreślane są stwierdzenia ‘Patriotyzm ekonomiczny’, ‘Kod 590 na opakowaniu – wybieraj polskie produkty’, ‘#Wybieram590’. Kod EAN zaczynający się od cyfr 590 nie oznacza w 100%, że produkt który wybieramy został wyprodukowany w Polsce. Jak już wcześniej wspominaliśmy, pierwsze 3 cyfry dotyczą kodu Państwa w którym dana firma przystąpiła do GS1. Możemy więc kupić produkt wyprodukowany w Chinach z kodem 590 ponieważ jest sprzedawany przez firmę która zarejestrowała się w Polsce do systemu GS1 Jeżeli chcemy kupować Polskie produkty to na opakowaniu powinniśmy dodatkowo szukać informacji „Wyprodukowano w Polsce”.

 

polski produkt

Żródło 2: http://590powodow.pl/wp-content/uploads/2020/04/podstawka1a.png

 

Jak wejść w posiadanie własnych kodów EAN?

Należy zarejestrować się w systemie GS1 Polska . Po rejestracji będziemy mogli wygenerować własną pule kodów dla swoich produktów. Udział w systemie GS1 wiąże się z opłatą rejestracyjną i opłatą roczną. Wszystkie cenny można znaleźć na oficjalnej stronie GS1 Polska. Kod EAN na dany produkt może nadać jedynie właściciel danej marki / producent towaru.

Jakie korzyści dają kody EAN?

Posiadanie kodów EAN staje się koniecznością w handlu stacjonarnym i internetowym. Daje on gwarancje pochodzenia produktu na którą coraz więcej konsumentów zwraca uwagę. Takie platformy jak Google Shopping, eBay, Amazon, Allegro wymagają podawania kodów EAN dla danych kategorii produktów. Usprawnia to wyszukiwanie i porównywanie ofert sprzedawców.

Jeżeli sprzedajesz produkty innego producenta warto jest uzupełniać oferty o kody EAN, ponieważ będzie on bardziej widoczny w ofertach internetowych. Dzięki EAN będziecie mogli w pełni kontrolować ofertę konkurencji która sprzedaje dokładnie taki sam towar. Pozwoli wam to na lepszą kontrolę rynku i przygotowywania strategii firmy.

Z punktu widzenia operatora logistycznego kod EAN jest standardem. Dzięki niemu znacznie prościej jest zidentyfikować dany towar co przekłada się na procesy obsługi logistycznej takie jak dostawy, wydania czy zwroty. Skraca to czas obsługi, który w dzisiejszym czasie jest kluczowym parametrem zadowolenia klienta. Standardy takie jak kody EAN w znaczny sposób skracają czas obsługi logistycznej.

KMC SERVICES – LOGISTYKA DLA NAS. WOLNY CZAS DLA CIEBIE.

kmc services

Twitter Facebook LinkedIn Google Bolt

Udostępnij

Zobacz także:

Skład celny, czyli jak łatwo sprowadzać z zagranicy

Jak przebiega procedura dopuszczenia do obrotu?

Co to jest kod EAN, do czego służy?

Modele logistyczne w obsłudze e-commerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.